Yazdır
Kategori: 1071 kitap otağı
Gösterim: 730

“TARİHİN GÖRGÜ TANIKLARI AYAĞA KALKIYOR” isimli projemiz kabul edilmiştir. 
Proje kapsamında; 100 adet mezar taşında restorasyon, liken temizliği, kitabelerin okunması ve tabelalandırılması, karekod sistemi, mezarlık tanıtım filmi, Türkiye’de ve İtalya’da fotoğraf sergisi ve seminer yapılacaktır. 
Ahlat Kaymakamlığı’mızın ve Ahlat Doğa ve Kültürel Mirası Yaşatma Derneği’nin hazırlamış olduğu projeye Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Ahlat Müze Müdürlüğü, Associazane Smart, Bitlis İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müz ortak kurumlarımızdır. 
Emek ve katkıda bulunan bütün kurumlarımıza ve arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 
Proje’nin bütçesi ise 163.491,13 Avro’dur. 
Bilgisi ve emeğini esirgemeyen Prof. Dr. Recai Karahan hocamıza ayrıca teşekkür ediyor; Projemizin Ahlat’a hayırlı olmasını diliyoruz.

Haberler

Gençlik ve Spor Bakanlığının ‘Gençlik Projeleri’ kapsamındaAhlat Kaymakamlığı ile Ahlat Doğa ve Kültürel Mirası Yaşatma Derneği tarafından hazırlanan “1071 Kitap Otağı” projesi onaylandı.
Ahlat özelinde bölgedeki kültürel mirasın korunması, bu mirasın yeni nesillere aktarılması, canlı bir kültürel ortamın sağlanması, gençler için bir cazibe merkezi oluşturulması, farklı yaş grubundaki bireylerin bir araya getirilmesiyle kuşaklar arası iletişimi sağlamak, gençlerin kültürel, sanatsal ve entelektüel gelişimi, tarih, sanat ve siyaset biliminin geliştirilmesini amaçlamaktauız.   “Kitap okuma yaşının 10’dan başlamasının da başlıca nedeni suç işleme yaşının başlamamış olması veya suç işleme örneklerini edinme yaşı olarak da bilinir. Kitap okumak bu durumların tamamından uzaklaştırmak topluma bilinçli ve faydalı bireyler yetiştirmeye destek olur. Proje faaliyeti başlama ve bitiş süresi her ne kadar 12 ay olsa bile bu süreyi daha sonra kendi bütçemiz dahilinde uzun yıllar devam ettirilmesi hedeflenmektedir. Dernek faaliyeti devam ettiği süre boyunca ‘1071 Kitap Otağı’ projemiz aktif olacaktır.Proje Kapsamında yöresel okçuluk sporu kursuda verilecektir.


Ahlat’ta “1071 Kitap Otağı” kurulacak